Przykładowe menu na przyjęcie weselne

Jak głosi stare przysłowie: przez żołądek do serca. Nie tylko mężczyzny, lecz również gości weselnych.

Spożywanie smacznych potraw sprawia wszystkim niewątpliwą przyjemność. Jednak nie każdy preferuje to samo jedzenie. Dlatego przygotowując menu weselne zadbajcie o zróżnicowane posiłki, aby każdy z Waszych gości mógł zjeść to co lubi. Dotyczy to zarówno dań gorących, przystawek, jak i napojów. Posiłki nie muszą pochodzić z regionalnej kuchni, ale też ryzykownie jest serwować wyłącznie egotyczne specjały. Wśród gości na pewno będą zwolennicy obydwu rodzajów potraw.

Dlatego najlepiej znaleźć złoty środek i przykładowo na obiad podać kilka rodzajów mięsa. Proszę też uwzględnić osoby, które są jaroszami. O ich preferencje kulinarne można zapytać przy okazji wręczania zaproszenia i przygotować indywidualny posiłek lub do menu dodać wariant bezmięsny.

Zazwyczaj jadłospis weselny zawiera: obiad; pięć lub sześć dań gorących, podawanych co kilka godzin; zimne przystawki i przekąski takie jak: ryby, jajka, sałatki; poza tym: owoce, ciasta, napoje i tradycyjnie – alkohol. O ile całym cateringiem może się zająć firma, to szampana i wódkę na wesele musicie zorganizować sami. Ilość zakupionych trunków trzeba uzależnić od liczby gości. Przeważnie równanie: 1/2 litra razy liczba osób daje wynik, który możecie wykorzystać przy zakupie wódki weselnej. A jednego szampana przeznaczyć dla sześciu gości weselnych. W sprawie innych trunków musicie kierować się intuicją i zastanowić, czy wśród zaproszonych osób są smakosze piwa lub wina.

Bywa, iż osobno zamawiany jest również tort weselny, który wedle obyczaju ma Wam zapewnić słodkie życie. Tutaj również możliwa jest szeroka gama smaków, wyglądu czy koloru.

Jedzenie weselne ma znaczny wkład w sumę, którą wydacie na przyjęcie. Oczywiście wszystko zależy od liczby zaproszonych osób. Jednak oszczędność na ilości lub jakości potraw nie jest dobrym pomysłem. Powinniście dokładnie przemyśleć menu weselne, aby przede wszystkim niczego nie zabrakło, ale również, aby sprostać gustom i oczekiwaniom Waszych najbliższych.